dr Artur Konopacki
dr Artur Konopacki (ur. 1975 w Sokółce), doktorat w zakresie nauk humanistycznych uzyskał w 2007 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu w Białymstoku; od 2005 r. zatrudniony w Zakładzie Historii Wychowania na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. Jego zainteresowania badawcze obejmują szeroko pojętą historię, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów społeczności tatarskiej Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zajmuje się również zjawiskiem wielokulturowości i wieloreligijności, która kształtowała się na przestrzeni wieków w Rzeczypospolitej. Prowadzi własne prace badawcze związane przede wszystkim z osadnictwem tatarskim, dziejami islamu i polityką wobec różnowierców w okresie do XIX wieku, czego efektem są liczne publikacje naukowe i popularno-naukowe oraz monografia pt. Życie religijne Tatarów na ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego w XVI-XIX wieku (2010). Jest członkiem licznych organizacji, m.in.: białostockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego, Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów (Sekretarz Generalny), podlaskiego oddziału Związku Tatarów RP (prezes).
Społeczność tatarska w miastach i miasteczkach Rzeczypospolitej (zarys problemu), [w:] Sztetł – Wspólne dziedzictwo. Szkice z dziejów ludności żydowskiej Europy Środkowo-wschodniej, red. A. Markowski, W. Śleszyński, Białystok 2003.
Heraldyka Tatarów w Wielkim Księstwie Litewskim na przestrzeni XVI-XIX wieku – wybrane aspekty, [w:] Studia Podlaskie, t. XIV, red. M. Gnatowski, Białystok 2004.
Cmentarz muzułmański w Bohonikach, [w:] Sokólskie nekropolie zabytkami czterech kultur, red. M. Biziuk, A. Konopacki, I. Wiśniewska, T. Wiśniewski, Sokółka 2005.
Życie kulturalno-oświatowe Tatarów na przestrzeni wieków – (zarys problemu) [w:] Problemy rozwoju turystyki wiejskiej na Wileńszczyźnie, Mazowszu i Podlasiu, wydanie specjalne poświęcone dziedzictwu kulturowemu i życiu współczesnemu Karaimów i Tatarów na Litwie i w Polsce, t. VII, red. K. Firkavičiūte i Z. Przychodzeń, Warszawa – Biała Waka 2005.
Muzułmanie na ziemiach Rzeczypospolitej, Białystok 2006, ss. 108.
Sakralne i społeczne funkcje meczetu od XV do XIX wieku w Wielkim Księstwie Litewskim (zarys problemu), [w:] Małe Miasta. Religie, red. M. Zemło, Lublin – Supraśl 2006.
Szlachta tatarska w Wielkim Księstwie Litewskim, [w:] Dziedzictwo kulturowe pogranicza. Drobna szlachta, pod red. I. Kotowicz-Borowy, Warszawa 2007.
Życie religijne Tatarów na ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego w XVI-XIX wieku, Warszawa 2010, ss. 254.
Wzajemne przenikanie się islamu i chrześcijaństwa na przykładzie miejsc modlitw na ziemiach dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego, [w:] Dialog chrześcijańsko – muzułmański. Historia i współczesność, zagrożenia i wyzwania, red. M. Lewicka, Cz. Łapicz, Toruń 2011.